| Camera | 50MP+10MP+12MP Main 12MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.6 Inches AMOLED DISPLAY | |
| Sim | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, One UI 5.1 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Li-Ion Non-Removable 4700 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy S23 Plus |
|---|---|
| Model | Galaxy S23 Plus |
| Price | Tk 135,700 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | 2023, February |
| Network Type | Yes |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 29, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - USA |
| Network 5G | 1, 7, 28, 41, 66, 71, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA SA/NSA/Sub6 - International |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (up to 7CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 Always-on display |
| Primary Camera | 50MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56 |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Body Dimensions | 157.8 x 76.2 x 7.6 mm (6.21 x 3.00 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Body Color | Phantom Black, Cream, Green, Lavender, Graphite, Lime |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13, One UI 5.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4700 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min (advertised) 15W wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
Best price
Display: 8.03 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+10MP+10MP+12MP Main, 20MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MIUI Fold 14
Battery: 4800 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED LTPO4 AMOLED
Camera: 50.3MP+64MP+50MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 14.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 13MP+6MP Main, 12MP+12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1
Battery: Li-Po 11200 mAh, non-removable battery
View Details →
Display: 6.0 inches OLED Display
Camera: 12MP+8MP+8MP main, 8MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.9 inches Dynamic AMOLED 2X
Camera: 108MP+12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) - USA
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.0
Battery: 4500 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 inches OLED Display
Camera: 52MP+8MP+40MP Main, 32MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10.0 (AOSP + HMS); EMUI 10
Battery: 5500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.9 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 108MP+12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Snapdragon 865+
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4500mAh Li-Ion (Lithium Ion)
View Details →